Koncert Třemšínských kvítek v kostele sv. Jana Nepomuckého

Koncert Třemšínských kvítek se uskuteční v rámci slavnosti královny Johanky 22. 6. 2024 od 15:30 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého na náměstí v Rožmitále pod Třemšínem.

 

zdroj: rozmitalptr.cz

 
Oslava výročí 1. písemné zmínky obce Láz

Dne 15. 6. 2024 proběhne oslava výročí 1. písemné zmínky obce.

 

zdroj: obec Láz
Slavnost královny Johanky

celodenní historická městská slavnost

program zde: https://www.slavnostjohanky.cz/

 

 

zdroj: https://www.slavnostjohanky.cz/
Rytířský turnaj

VÝTVARNÉ TVOŘENÍ PRO KRÁLOVNU Letos na téma: RYTÍŘSKÝ TURNAJ

Výzva pro všechny malé i velké výtvarníky, jednotlivce i školní kolektivy!

Na vědomost se dává, že naše královna Johanka z Rožmitálu s libostí sleduje rytířská klání a bude velmi potěšena, pokud lid přispěje svou tvůrčí rukou k její zálibě!

Může jít o scénu rytířského turnaje nebo samotných rytířů, částí jejich zbroje nebo koně ustrojené na turnaj a všeho, co s rytířským kláním souvisí. Zapojit se mohou dětské kolektivy MŠ, ZŠ, zájmové kroužky, jednotlivci i rodinné týmy. Tvořit můžete formou obrázků i trojrozměrných objektů. Technika ani materiál nejsou specifikovány, lze vytvořit kresbu, malbu, komiks, koláž, použít kombinovanou techniku. Pokud budete chtít udělat radost královně 3D objektem, můžete tvořit z papíru, dřeva, plastické hmoty, kovu, keramiky aj. Velikost obrázku a objektu nejsou limitovány.

Během Slavnosti královny Johanky v sobotu 22. června 2024 budou všechny výkresy a výrobky vystaveny ve Stodole Podbrdského muzea, kam své oko přijde potěšit i sama královna Johanka.

Bližší informace V8m poskytne Mgr. Martina Brotánková, mb@podbrdskemuzeum.cz, tel. 311 249 267.

Své práce můžete nosit do Podbrdského muzea nejpozději do pátku 21. června. Nezapomeňte k nim přiložit jména a věk autorů!

(pm)

zdroj: https://podbrdskemuzeum.cz
7. ROČNÍK FESTIVALU JAKUBA JANA RYBY 2024 SLAVNOSTNÍ CEREMONIE A ZAHAJOVACÍ KONCERT V RÁMCI OSLAV „ROKU ČESKÉ HUDBY 2024“ ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM

7. ROČNÍK FESTIVALU JAKUBA JANA RYBY 2024
SLAVNOSTNÍ CEREMONIE A ZAHAJOVACÍ KONCERT V RÁMCI OSLAV „ROKU ČESKÉ HUDBY 2024“
ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM

31. 05. 2024 – pátek, farní kostel Povýšení sv. Kříže – Starý Rožmitál
17.30 PIETNÍ VZPOMÍNKA S MODLITBOU ZA JAKUBA JANA RYBU U JEHO HROBU – Pater Petr Misař
18.00 MŠE SV. K POCTĚ SV. KŘÍŽE OBĚTOVANÁ ZA JAKUBA JANA RYBU – Pater Petr Misař
19.00 ZAHAJOVACÍ KONCERT

PROGRAM KE STAŽENÍ.pdf(251kB)
Vycházka na vojenské cvičiště Bahna

Vypravte se s námi na komentovanou vycházku, při níž zavítáme na vojenské cvičiště Bahna. Seznámíme se s jedinečnostmi a potřebami území, s jehož údržbou nám pomáhá vojenský výcvik.  Toto cvičiště je II. zónou CHKO Brdy.

Sraz: 10:00 na parkovišti mezi Strašicemi a Dobříví (49.7236983N, 13.7112883E)

Některá místa cvičiště jsou bahnitá či podmáčená, doporučujeme se tedy vybavit holínkami či jinou obuví vhodnou do takového terénu.
Legiovlak – expozice legionářských vagonů 1918 – 1920 na vlakovém nádraží v Rožmitále pod Třemšínem

Nádraží Rožmitál pod Třemšínem je osmou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Rožmitále přístupný zdarma od úterý 21. až do neděle 26. května. Ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918-1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Komentované prohlídky pro veřejnost se konají ve všední dny od 14:00, o víkendech pak každou celou hodinu.

zdroj: https://www.csol.cz/

 
55. ročník Hudebního festivalu A. Dvořáka

Od 25. dubna do 4. června se příbramský region rozezní klasickou hudbou. Již 55. ročník Hudebního festivalu A. Dvořáka se svojí koncepcí hlásí k Roku české hudby, ve kterém rezonují oslavy „kulatých“ výročí řady českých skladatelů v čele s Bedřichem Smetanou a Antonínem Dvořákem. Programová skladba je ale velice pestrá a zahrnuje díla českých i světových autorů od doby baroka až po současnost, od klasických koncertů až po crossovery. S koncerty můžete navštívit také řadu atraktivních míst – Galerii Ludvíka Kuby v Březnici, Galerii Františka Drtikola v Příbrami, huť Barboru v Jincích, Špejchar ve Hvožďanech – a zejména pak místa spojená s životem Antonína Dvořáka: vilu Rusalku a Památník A. Dvořáka ve Vysoké, kostelík Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku či barokní skvost Svatou Horu. Více o koncertech i bohatém doprovodném programu na www.hfad.cz.
Dětský den v Zalánech

Osadní výbor Zalány s SDH Zalány a AMK Zalány pořádají DĚTSKÝ DEN u hasičárrny na Zalánech.

Od 14:00 do 16:00 bude trvat program se soutěžemi a atrakcemi pro děti. Účast dětí je nutná potvrdit na telefonním čísle 724 905 613.