1

Výlet do skláren v Nižboru a na zámek Zbiroh

V sobotu 16.7.2022 Obecní úřad Nepomuk pořádal pro své občany výlet. Nejprve jsme navštívili sklárnu Ruckl. Zde se vyrábí český křišťál, který se vyváží do celého světa.

Od paní průvodkyně jsme se dozvěděli, že právě z této sklárny jsou na zakázku dary pro významné osobnosti a ceny pro sportovce a umělce. Viděli jsme např. královskou korunu pro anglickou královnu Alžbětu II. a cenu Českého lva. V provozu jsme mohli sledovat, jak se sklo fouká a někteří z nás si to i zkusili. Sklárna pořádá i mistrovství světa v broušení skla. Prohlédli jsme si výstavu finálních výrobků a viděli jsme vítěze této soutěže, pana Mádla, při práci. Právě vyráběl cenu pro fotbalový klub Bohemians. Na závěr jsme se podívali v podnikové prodejně na výrobky, které sklárna nabízí.

Následovala přestávka na oběd v restauraci U Lípy a přejezd k zámku Zbiroh. Autobus nemůže na horní parkoviště, proto jsme museli vyjít k bráně do kopce pěšky, což bylo pro některé účastníky náročné. Ve dvou skupinách jsme si pak zámek prohlédli. Právě zde, v sále s proskleným stropem namaloval slavný malíř Alfons Mucha svou Epopej. Současný majitel zámku Zbiroh, agentura NKL v čele s Jaroslavem Páchou, zámek pronajímá na společenské akce. V den naší návštěvy tam probíhala svatba. Poděkování patří obecnímu úřadu, který výlet finančně zabezpečil a panu Brdovi, který nás bezpečně dovezl zpátky do Nepomuku.  

článek a foto: D.Moravcová